Protetyka

Korony, mosty, inleye, onleye, wkłady koronowo-korzeniowe, licówki, protezy

Korona porcelanowa - jest pracą protetyczną osadzaną na stałe na własnym zębie lub implancie. Jest bardzo trwałym i estetycznym uzupełnieniem. Odtwarza anatomiczny kształt zęba uszkodzonego przez próchnicę, osłabionego leczeniem kanałowym lub złamanego. Za pomocą korony można także zmienić kształt zęba i uzyskać piękny naturalny kolor dopasowany do pozostałych zębów.

Rodzaje koron porcelanowych:
- korona porcelanowa na podbudowie metalowej np. na stali lub stopie złota;
- korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu;
- korona pełnoceramiczna.

Polecamy!
Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu dają doskonały efekt estetyczny zwłaszcza w odcinku przednim ponieważ światło przenika przez nie i odbija się tak jak w przypadku zębów naturalnych. Nie ma mowy o nieładnej sinej obwódce, która jest typowa dla koron na podbudowie metalowej. Korona cyrkonowa ma znakomitą szczelność, gdyż struktura, na którą napala się porcelanę powstaje w procesie sterowanym komputerowo.


Most porcelanowy podobnie jak korona jest uzupełnieniem stałym wykonywanym w laboratorium. Cementowany jest na minimum dwóch filarach, którymi są zęby własne lub implanty.
Przy pomocy mostu można uzupełnić brak jednego lub więcej zębów.  Odtwarza on wiernie kształt i kolor brakujących zębów.

Wypełnienia typu inlay, onlay - wykonywane są najczęściej z porcelany w pracowni protetycznej. Stanowią alternatywę wypełnień tradycyjnych np. kompozytowych. Stosuje się je w rozległych ubytkach zębów bocznych. Są bardzo estetyczne i odporne.
 
Wkład koronowo-korzeniowy -  jest uzupełnieniem protetycznym polegającym na umieszczeniu sztyftu w korzeniu zęba. Stosuje się je wyłącznie w zębach prawidłowo przeleczonych kanałowo. Jest on często jedynym wyjściem pozwalającym na odbudowę zniszczonej, bądź złamanej korony zęba. Wkłady wykonywane są ze stopu różnych metali lub z włókien szklanych. Decyzję, który zastosować podejmuje lekarz.


Licówka porcelanowa -  to cienki płatek porcelany przyklejany na zewnętrzną powierzchnię zęba. Wykonuje ją technik w laboratorium na podstawie wycisku. Ząb szlifuje  się oszczędnie tylko na powierzchni wargowej. Jest to bardzo precyzyjna praca przynosząca piękny i trwały efekt.      Dzięki licówkom możemy znacznie poprawić wygląd zębów.

Protezy – są to uzupełnienia brakujących zębów wyjmowane przez pacjenta
z jamy ustnej. Wyróżniamy:
- protezy całkowite i częściowe akrylowe,
- protezy szkieletowe,
- protezy natychmiastowe,
- protezy bezklamrowe